Codzienny rytuał - sposób na poprawę humoru maluszka

Codzienny rytuał - sposób na poprawę humoru maluszka

Małe dzieci płaczą, możnaby rzecz, prawie bez przerwy. A to pieluszka mokry, a to głód doskwiera,a to dlatego, że poprostu mają zły humor. Humor taki najczęściej pojawia się w momencie rozdrażnienia lub zmęczenia. Nie każdy rodzic jednak wie, że można i zapobiec! W jaki sposób? Można ustalić harmonogram dnia dziecka i swoiste rytuały, które sprawią, że samopoczucie maleństwa ulegnie poprawie. Dzieci bowiem lubią wiedzieć na czym stoją i co w danej chwili się wydarzy. Stały plan dnia pozwala im poczuć się bezpiecznie. Co więc warto wziąć pod uwagę tworząc harmonogram malucha?


POBUDKA

Dzieci są różne - jedne lubią budzić się bladym świtem, inne z kolei lubią sobie dłużej pospać. Warto więc wypośrodkować potrzeby dziecka i ustalić godzinę pobudki. Ważne jest bowiem, by dziecko wysypiało się dobrze i budziło o określonej, w miarę możliwości, godzinie. To sprawi, że dziecko będzie wypoczęte a wieczorem na tyle zmęczone by zasypianie odbywało się też w ustalonej wcześniej godzinie. Po pobudce warto przyzwyczaić malucha do kolejno następujących po sobie czynności, takich jak: przewijanie, przebieranie... Dzięki temu dziecko uczy się pewnych nawyków - że trzeba się umyć po przebudzeniu, że konieczne jest uczesanie się i w przyszłości będzie to dla niego naturalne.


DRZEMKI

Pory drzemek niech wyznaczy sobie dziecko, jednak my jako rodzice powinniśmy pilnować by w miarę możliwości one też odbywały się w określonych porach. Gdy dziecko sygnalizuje zmęczenie, kładziemy je do snu, ale w sposób inny niż robimy to kładąć je wieczorem. Nie zasłaniamy okien i nie wprowadzamy w całym domu alarmu nocnego - nie musi panować idealna cisza. Niech maluch wie, że spanie w dzień różni się od tego nocnego. I nie pozwalajmy mu na zbyt długie przesypianie dnia - mogą pojawić się problemy z zasypianiem wieczorem. Ale tutaj również mała uwaga dla rodziców - planując rozkład dnia (np. wizyty w przychodni, zakupy) uwzględniaj pory drzemek malucha, gdyz zaburzenie tego harmonogramu wprowadzi malucha w zły nastrój.


SPACERY i ZABAWA

Dziecko powinno jakąś część swojego dnia spędzać na dworze. To dotleni jego organizm i wprowadzi w dobry nastrój. Wybieraj odpowiednią porę, między drzemkami. Pory spacerów i zabawy na dworze dostosuj także do pory roku - zimą lepiej wybrać się na spacer około południa, latem zdecydowanie rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia. Jeśli chodzi o zabawy, nie towarzysz mu cały czas. Pozwól na samotną zabawę w kojcu lub zabawę z rówieśnikami na placu zabaw. To sprawi, że nasz maluch nieco się usamodzielni.


POSIŁKI

Jeśli chodzi o maluszki, szczególnie te karmione piersią, trudno tutaj mówić o stałych porach posiłków. Maleństwa te karmione być poiwnny na żądanie, więc one same dopasowują sobie pory karmienia. Nieco inaczej wygląda sprawa u maluszków karmionych sztucznie, którym możemy z góry zaparoponować harmonogram karmień. Większą systematyczność w posiłkach wprowadzimy jednak u dzieci, którym rozszerzamy dietę. Warto już od małego przyzwyczajać dziecko do stałych pór na posiłki. Pamiętajmy jednak o tym, by przerwy między kolejnymi posiłkami nie były zbyt długie - wówczas dziecko opadnie z sił i stanie się rozdrażnione. Ważne jest także nauczenie dziecka dobrych nawyków - niech przed jedzeniem umyje rączki, poczeka na zawiązanie sliniaczka a dopiero wtedy przystąpi do konsumpcji.


KĄPIEL

Kąpiel najlepiej zaplanować o takiej porze, aby od razu po niej, zadowolony maluszek powędrował do łóżeczka. Niech do rytuału kąpieli dołączy przebieranie w czystą piżamkę, tulenie, śpiewanie kołysanki czy czytanie książeczki na dobranoc. To uczyni w kąpieli przyjemność, a nie obowiązek.


KŁADZENIE DO SNU

Warto ustalić godzinę kładzenia so snu. To sprawi, że dziecko rano będzie wypoczęte a wieczorem na tyle zmęczone by zasypianie odbywało się w tej ustalonej godzinie. Jaką godzinę wybrać? Trudno powiedzieć. Dostosuj ją do aktyności maleństwa w ciągu dnia, zaobserwuj o której godzinie staje się zmęczone i senne. Weź pod uwagę także siebie - rodzica, tak abyś miała czas dla siebie. Oczywiście zasypianie połącz na stałe z kąpielą. Niech dziecko wie, że po tej przyjemności zaniesione zostanie do łózeczka, gdzie po odśpiewaniu kołysanki lub przeczytaniu bajeczki pójdzie spać. Wieczorem zadbaj o to, by w domu było w miarę cicho, ogranicz bodźce z zewnątrz, zamknij rolety by w okno dziecka nie wpadały niepożądane światła. Niech dziecko wie, że jest noc i czas na nocny odpoczynek, a nie jak w przypadku drzemek w ciągu dnia - czas na chwilę odpoczynku.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 242
popularne artykuły