Katar u dziecka

Katar u dziecka

Katar u dziecka to przypadłość bardzo dobrze znana wszystkim rodzicom. Niestety, katar dotyka niemal każde dziecko, bez względu na wiek w którym aktualnie się znajduje. To typowa dolegliwość okresu jesienno-zimowego i wiosennego. Warto wiedzieć jak go szybko zwalczyć!

Kataru nie należy się obawiać - wygląda groźnie, bywa niebezpieczny, ale nie umiera się od niego. Wystarczy tylko zadbać o to, by zwalczyć go wtedy, kiedy się pojawia. Dlaczego wogule się tworzy? Otóż, kiedy nasze dziecko jest przeziębione, do jego organizmu wnikają wirusy (rzadziej bakterie), które rozszczelniają naczynia krwionośne śluzówki nosa, wypuszczając na zewnątrz płyn zwany płynem wysiękowym. Jeśli mamy do czynienia z infekcją wirusową, rzadki, lejący katar z czasem gęstnieje, to świadczy o tym, że infekcja zmierza ku końcowi.

Jak pomóc dziecku?

Pomóc możemy tylko w jeden sposób - walcząć z katarem! W jaki sposób? Możemy zakupić specjalne krople do nosa w aptece (nawilżające, zmniejszające obrzęk lub specjalistyczne zawierające składnik antyuczuleniowy), które uśmierzą dolegliwość, ale wystarczy również zakrapiania nosa kilkoma kroplami soli fizjologicznej. Należy także dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluszek. W tym celu możemy zakupić w sklepie specjalny nawilżacz powietrza, ale nie jest to konieczne. Wystarczy wywiesić pranie w pokoju dziecka lub rozłożyć na kaloryferze mokrą ściereczkę czy ręczniczek.Ponadto należy pamiętać o regularnym wydmuchiwaniu noska dziecka. Warto więc nauczyć go tej umiejętności o wiele wcześniej.

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwania noska?

Umiejętność wydmuchiwania nosa wydaje się na pozór bardzo łatwą czynnością. Każdy rodzic wie jednak, że nauczenie tej umiejętności swojego dziecka wymaga duuużo czasu i wiele cierpliwości. Tym bardziej, że 2 letnie dziecko powinno już potrafić wydmuchać swój nosek. Tutaj podpowiemy, jakimi sposobami uprzyjemnić tę naukę:

- naukę najlepiej rozpocząć w okresie, w którym dziecko jest zdrowe. Zapal świeczkę i każ dziecku ją zdmuchać. Połóż na stole kawałki papieru i każ dziecku je zrzucić na ziemię, dmuchając. Chodzi o to, by dziecko zrozumiało sens dmuchania. Potem zabawę nieco zmodyfikuj – te same polecenia, ale wszystkie czynności dziecko musi wykonać nosem - wypuszczając z niego powietrze

- do nauki zakup spacjalnie pachnące lub kolorowe chusteczki jednorazowe. Zabawa stanie się przyjemniejsza gdy rekwizyty będą kolorowe a tym samym będą zachęcały do nauki!

- wydmuchaj nos w kolorową chusteczkę i powiedz dziecku, by brało z Ciebie przykład. Dzieci przecież tak bardzo lubią naśladować swoich rodziców! Jeśli dziecko jest chętne, próbuj dalej - wytłumacz mu dlaczego ta umiejętność jest tak ważna, szczególnie wtedy, kiedy ma katar.

- jeśli dziecko jest chore, zatkaj mu jedną dziurkę i każ dmuchać przez drugą. Jeśli wydzielina jesy zbyt sucha, zaapalikuj do noska kilka kropel soli fizjologicznej, która ją rozrzedzi lub inny specjalny płyn ku temu przeznaczony. Jeśli dziecko pojmie tę umiejętność, zwróć uwagę na to by zawsze wydmuchiwało tylko jedną dziurkę nosa, nigdy obu naraz!

- jeśli dziecko jest zbyt małe i nie potrafi zrozumieć o co chodzi w wydmuchiwaniu noska, pomoz mu aspiratorkiem. Zakup odciągacz kataru i wyssij z noska dziecka to, co niepotrzebne. Jeśli dziecko boi się włożenia aspiratorka do noska, przyłóż go do jego ulubionej zabawki i pokaż, że nic złego się nie dzieje. Potraktuj naukę odciągania jako zabawę, a dziecko chętniej się dołączy. Jeśli nadal ma obawy - wypróbuj aspirator na sobie. Jeśli to również nie przyniesie skutku, daj dziecku czas, być może za kilka dni, tygodni lub miesięcy dorośnie do tej decyzji.

Katar nadal jest! Co robić?

Jeśli katar leczymy bezskutecznie od kilku dni, warto udać się do
lekarza pediatry, w szczególności gdy:

- podejrzewamy katar na tle alergicznym,
- katar wydostaje się od dłuższego czasu tylko z jednej dziurki (może to świadczyć o zatkaniu drugiej jakimś ciałem obcym),
- katar ma gęstą, zieloną konsystencję a dziecko bardzo źle się czuje,
- dziecko narzeka na ból głowy i policzków (może to świadczyć o zapaleniu zatok),
- katar występuje od dłuższego czasu u noworodka,
- oprócz kataru występuje ogólne złe samopoczucie dziecka,
- katarowi towarzyszy gorączka.

Wizyta u lekarza pediatry powinna doprowadzić do postawienia diagnozy, z jakim typem kataru mamy rzeczywiście do czynienia. To on zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 132
popularne artykuły