Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca to dość powszechny problem, który dotyka niemal połowę nowonarodzonych dzieci. Pojawia się najczęściej około 3 tygodnia życia maluszka i może trwać nawet do 3 miesiąca. W rzadkich przypadkach potrafi trwać dłużej, nawet do 9-10 miesiąca życia.

Jak poznać, że to właśnie kolka?
Generalnie zasada jest jedna. Aby postawić trafną diagnozę co do kolki niemowlęcej - musi spełnić regułę trzech: dziecko płacze z powodu kolki minimum przez 3 godziny dziennie, conajmniej przez 3 tygodnie z częstotliwością większą niż 3 razy w tygodniu. Epizody kolki są bardzo specyficzne, stąd też bardzo łatwe do rozpoznania. Rozpoczynają się nagle, ból jest napadowy a płacz nie do opanowania. Dodatkowo dziecko pręży się i podkurcza nóżki, po czym gwałtownie je prostuje. Zwyle obserwuje się także zwiększony obwód brzuszka dziecka i zwiększoną ilość gazów jelitowych (to akurat może być trudne do rozpoznania, gdyż w czasie kolki dochodzi do zatrzymania tych gazów wewnątrz brzuszka). Poza epizodami płaczu i bólu, dziecko jest wesołe, chętnie je i prawidłowo się rozwija.

Dlaczego moje dziecko ma kolkę?
Jednoznacznej przyczyny powstawania kolki jelitowej nie udało się dotychczas ustalić. Wśród przyczyn wymienia się m.in.:
- alergię na białko mleka krowiego,
- nieprawidłowa technika karmienia,
- nieprawidłowa dieta mamy karmiącej,
- niedojrzałość układu pokarmowego,
- słabo rozwinięta flora jelitowa,
- zaburzenie perystaltyki jelit (zbyt wolna praca jelit).

Na to, czy kolka wystąpi czy też nie, nie ma wpływu sposób karmienia. Zatem może ona wystąpić zarówno u dzieci karmionych sztucznie jak i tych, karmionych naturalnie. Wśród innych domniemanych przyczyn wymienia się także podrażnienie przez dym papierosowy czy przegrzewanie niemowlęcia. Na wystąpienie kolki wpływ ma także stres - niepokój matki "przelewa" się na dziecko, co skutkuje wystąpienie problemów ze strony brzuszka.

Jak pomóc maluszkowi?
Oczywiście można pomóc idąc najprostszą drogą - podając specjalne specyfiki na zwalczenie kolki. Są to jednak leki, które nie są obojętne dla organizmu naszego maluszka. Warto więc, przed udaniem się do apteki wypróbować sprawdzone, domowe sposoby. Warto się jednak nie poddawać już na początku. Z racji tego, iż nieznana jest przyczyna występowania kolki, nie ma też idealnego sposobu na uporanie się z nią. Co więc można zrobić? Próbować. próbować i jeszcze raz próbować. Dopiero w momencie, gdy żaden ze sposobów nie jest skuteczny – warto udać się do apteki po jakiś specyfik lub zasięgnąć razy lekarza. Do lekarza będziesz musiała się udać także wtedy, gdy Twoje dziecko nie będzie przybierać na wadze oraz gdy kolce towarzyszyć będą wymioty lub biegunki.

Pierwszy sposobem jest uspokojenie dziecka, tzn. doprowadzenie do jego wyciszenia. W tym celu wykąp go w ciepłej wodzie, wykonaj masaż brzuszka, przytul. Jeśli to nie pomaga, a dziecko jest karmione piersią, zmodyfikuj swoją dietę. Wyklucz z niej mocną kawę i herbatę, mocne przyprawy, ostre pokarmy. Jeśli dziecko karmione jest sztucznie, zmień mieszankę na inną - pomocna może być mieszanka dla alergików, ale taką decyzję warto wcześniej skonsultować z pediatrą, gdyż niekoniecznie musi ona pomóc, może również jeszcze bardziej zaszkodzić. Unikaj także przebywania z dzieckiem w pomieszczeniach narażonych na dym papierosowy oraz w zbyt nagrzanych pomieszczeniach.

Wypróbuj również tego, jeśli karmisz piersią:
- przerwa między kolejnymi karmieniami nie powinna być dłuższa niż 3-4 godziny,
- wybierz dogodną pozycję - u dziecka z dolegliwościami kolkowymi najlepiej sprawdzi się pozycja klasyczna,
- po każdy karmieniu konieczne jest doprowadzenie do "odbicia". W tym celu poklepuj dziecko po pleckach. W ten sposób nastąpi wydalenie zbyt dużej ilości połkniętego powietrza. Warto stosować tę radę także między zmianą piersi z lewej na prawą lub z prawej na lewą.

Jeśli karmisz butelką, stosuj się do tych rad:
- podczas karmienia trzymaj głowę dziecka wyżej niż jego tułów,
- nie podawaj dziecku mieszanek przeterminowanych lub nieprawidłowo przechowywanych,
- przed każdym podaniem pokarmu, sterylizuj butelkę i smoczek,
- mleko przygotuj dopiero przed samym podaniem, ważne by nie stało zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu,
- wymień smoczek na nowy - najlepiej kupić specjalny dla dzieci z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego - antykolkowy,
- obserwuj, czy smoczek w całości wypełniony jest mlekiem - jeśli nie, dziecko połyka mleko wraz z powietrzem,
- po każdy karmieniu konieczne jest doprowadzenie do "odbicia". W tym celu poklepuj dziecko po pleckach. W ten sposób nastąpi wydalenie zbyt dużej ilości połkniętego powietrza. Warto stosować tę radę także między zmianą piersi z lewej na prawą lub z prawej na lewą.

Jeśli dziecko nadal miewa kolki, pomimo wypróbowania wszystkich metod - nic się nie dzieje. To tylko stan przejściowy, który znika samoistnie po 3 miesiącu życia i nie ma wpływu na rozwój Twojego dziecka. Jeśli jednak ten stan Cię niepokoi, udaj się do lekarza pediatry, aby zweryfikować czy warto się martwić.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 622
popularne artykuły