Mama wraca do pracy – czyli o tym jak przygotować się do rozstania z dzieckiem

Mama wraca do pracy – czyli o tym jak przygotować się do rozstania z dzieckiem

Po narodzinach dziecka, mama żyje z nim niemal w symbiozie. Dziecko, całkowicie uzależnione od mamy boi się zostać samo, mama z kolei panicznie boi się rozstać z maluchem w obawie przed tym, że stanie się mu coś złego. Przychodzi jednak taki czas, w którym pora powiedzieć: STOP. Pora wrócić do pracy. Tylko… Jak bez szwanku przeżyć rozstanie z dzieckiem? To trudna chwila, więc warto byś dobrze się do niej przygotowała.

Większość mam najchętniej w ogóle nie wracałoby do pracy po narodzinach dziecka. Czasy, w których żyjemy, wymagają jednak od nich tego powrotu. Wszystko zależy jednak od nastawiania kobiety do aktywności zawodowej, są bowiem takie, które nie wyobrażają sobie życia bez pracy i kontaktów towarzyskich, a są takie, które najchętniej nie opuszczałyby domu i spędzały czas tylko i wyłącznie z dzieckiem. Nieważne którym typem jesteś – ważne że nadszedł ten czas, by dobrze przygotować się do pierwszego, dłuższego rozstania z dzieckiem. Jeśli zastanawiasz się kiedy jest najlepszy czas na powrót do pracy i pozostawienie dziecka pod opieką innych osób – odpowiem krótko. Nie istnieje taki czas. Badania naukowe dowodzą, iż nie ma idealnego momentu, w którym i mama i dziecko są gotowi na rozstanie. Początki takiego wydarzenia zawsze są bolesne i traumatyczne, to trzeba jednak przeżyć. Miłość bowiem liczy się w inny sposób, na pewno nie w ilości godzin spędzanych razem, w domu.

Jak się przygotować do rozstania?

Kiedy nadchodzi ten czas, większość mam jest niespokojnych a w ich głowach kotłuje się milion myśli. Wiele z nich ma również poczucie winy, czuje się niejako winna temu, iż musi przekazać dziecko pod opiekę innych osób. Jeśli też się tak czujesz – to nic dziwnego, to całkowicie naturalne. Nie zafundujecie sobie jednak terapii szokowej – lepiej na spokojnie się do tego przygotować! W tym celu, zdecydowanie wcześniej, przyzwyczaj dziecko do obecności innej osoby i zostaw je np. na noc pod opieką tej osoby. Niech oswaja się z tym, że nie ma Cię w zasięgu wzroku. Późniejsze zostawienie maluszka w żłobku lub przedszkolu nie będzie wydarzeniem tak traumatycznym – zarówno dla Ciebie jak i dla niego. Jeśli planujesz wysłać swoje dziecko do żłobka, zapytaj o możliwość próbnego okresu adaptacyjnego. Jest to okres przejściowy tzn. w czasie jego trwania możesz towarzyszyć dziecku i pomóc mu oswoić się z nową sytuacją. Twoja osoba sprawi, że szybciej i w bardziej przystępny sposób przyzwyczai się ono do nowego miejsca i do nowych zwyczajów. 

O czym pamiętać w trakcie pierwszego rozstania?

Pierwsze rozstanie to chwila traumatyczna. Nie można jej jednak zaplanować, ale można sobie ją wyobrazić. Najważniejsze, aby podczas pierwszego rozstania nie mieć napiętego grafiku. Chodzi o to, że rozstanie to może okazać się zbyt trudne dla dziecka i najzwyczajniej w świecie będzie nieudane – wtedy Ty nie będziesz mogła powrócić do swoich obowiązków. Aby ułatwić dziecku ten moment, zabierz do żłobka kilka jego ulubionych zabawek i pozwól mu je zatrzymać do czasu, aż odbierzesz go do domu.

Jeśli rozstanie jest trudne, ale widzisz szansę na powodzenia, wytłumacz dziecku, że tylko na chwilę zostanie samo i że niebawem je odbierzesz do domu. Zapewnij, że bardzo je kochasz i że będziesz o nim cały czas myśleć. Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś przykładem i jeśli w którymś momencie się rozkleisz, dziecko zrobi to samo, a to będzie oznaczało Waszą porażkę.

Jak będzie wyglądać powitanie po rozłące?

Powitanie po rozłące to najprzyjemniejsza chwila w trakcie trwania całego dnia. Ta chwila jest jednak niemniej ważna od porannego pożegnania. Przywitaj dziecko, przytul je i zapewnij, że cały dzień myślałaś tylko o nim. Znajdź czas aby porozmawiać z opiekunką, która sprawowała opiekę nad maluchem podczas Twojej nieobecności. Dla dziecka będzie to sygnał, że wzbudzasz jego zainteresowanie, a dla Ciebie będzie to moment, w którym zbudujesz wzajemne zaufanie. W drodze powrotnej uczcijcie ten pierwszy Wasz wspólny sukces – zabierz dziecko na lody lub dobre ciastko. Po powrocie do domu opowiedz, co robiłaś cały dzień i pamiętaj by wspomnieć o tym, że to o nim ciągle myślałaś. Przytulaj i znajdź czas na wspólną zabawę – w ten sposób dziecko szybciej zaakceptuje nową sytuację, gdyż słusznie zauważy, że niewiele ona zmieniła między Wami.

Odsłony 130
popularne artykuły