Przewijanie niemowlęcia

Przewijanie niemowlęcia

Przewijanie niemowlęcia – niby łatwa czynność a jednak wielu świeżo upieczonych rodziców ma z nią wielki problem. Dlaczego?

Otóż jest to czynność, której najzwyczajniej w świecie trzeba się nauczyć. Zarówno młody tata, młoda mama jak i maluszek- tak, on też musi nauczyć się tego rytuału. Dziecko musi wiedzieć że czynność ta przyniesie mu ulgę i poprawi komfort snu oraz wypoczynku.

W niniejszym artykule przedstawiono instrukcję przewijania niemowlęcia – krok po kroku. Trzymając się reguł, szybko nauczymy się tej czynności. Najważniejsze jest jednak, aby przed rozpoczęciem przewijania sprawdzić czy w zasięgu ręki mamy wszystkie niezbędne elementy, konieczne, aby przewinąć malucha. Jak tylko upewnimy się, że wszystkie składowe posiadamy, możemy rozpocząć przewijanie.

Lista rzeczy niezbędnych:
•    Przewijak lub inne wygodne miejsce, w którym odbywać się będzie zmiana pieluszki,
•    Pieluchy tetrowe lub jednorazowy podkład w celu podłożenia pod pupę dziecka,
•    Pieluszki wielorazowe na zmianę (kilka sztuk),
•    Nawilżane chusteczki lub inny środek, którym oczyścimy pupę malucha (np. ciepła woda i kilka sztuk wacików kosmetycznych),
•    Kosmetyki dla dziecka – najważniejszy jednak jest krem przeciw odparzeniom!,
•    Kilka kompletów czystych ubranek,
•    Pojemnik na brudne pieluchy i ubranka

W wyżej wymienionej liście każda składowa liczy kilka sztuk. Dlaczego? Otóż dlatego, że zawsze zdarzyć się może iż coś upadnie nam na podłogę. Jedna z najważniejszych zasad mówi, iż nigdy nie zostawiamy dziecka samego na przewijaku lub w innym niebezpiecznym miejscu! Jeśli czegoś nam zabrakło – trudno, zabieramy dziecko na ręce i wędrujemy po brakujący element.
Jeśli wszystko już mamy, a co najważniejsze – malucha, któremu musimy zmienić pampersa – możemy przystąpić do dzieła. Czas start!

Instrukcja:
1. Na przewijak lub dowolne inne wybrane przez nas miejsce na którym będziemy przewijać malucha kładziemy pieluchę tetrową lub jednorazowy podkład który zapobiegnie zabrudzeniu podłoża.
2. Malucha kładziemy na przewijaku podtrzymując jedną dłonią głowę i barki, a drugą jego plecy.
3. Rozpinamy ubranko. Sprawdzamy jego czystość. Jeśli jest zabrudzone - wyrzucamy ubranka do pojemnika z brudną bielizną.
4. Rozpinamy pieluszkę i… oglądamy rozmiar katastrofy.
5. Brudną pieluszkę zostawiamy jeszcze na chwilę pod pupą maluszka. Wstępnie oczyszczamy pupę nawilżonymi chusteczkami. Pampers zwijamy do środka w kierunku pupy dziecka.
6. Wyrzucamy brudną pieluszkę do kosza.
7. Dokładnie, nie pomijając żadnej fałdki, oczyszczamy zabrudzone miejsca na skórze noworodka. Miejmy na względzie również kierunek oczyszczania, szczególnie u dziewczynek – od przodu do tyłu, nigdy na odwrót!
8. Po oczyszczeniu pupy, podkładamy pod malucha świeżą pieluszkę. Pamiętajmy by podkładać ją, wkładając rękę pod plecy dziecka, a nie pociągając za nogi!
9. Skórę okolic pieluszkowych smarujemy specjalnym kremem przeciw odparzeniom. Nie należy jednak nakładać na krocze zbyt grubej warstwy, bo skóra nie będzie mogła swobodnie oddychać.
10. Zapinamy pieluszkę. Nie zbyt ciasno, bo będzie krępować ruchy dziecka i nie zbyt luźno, bo katastrofa znajdzie się na zewnątrz a nie wewnątrz pieluszki. Jeśli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł – zawijamy pieluszkę pod pępkiem, aby go nie zakrywać. Aby się nie głowić, można również nabyć w sklepie specjalne pieluszki z dziurą na pozostałość pępuszka.
11. Spokojnie ubieramy maluszka w czyste ubranka.
12. Dziecko można zabrać z przewijaka, a miejsce pielęgnacji spokojnie uprzątnąć.

Czynność ta tylko początkowo wydaje się być trudna. Z biegiem czasu stanie się tak rutynowa, że nie będziemy nawet wliczać jej w nasze domowe obowiązki. Ważne jest jednak, aby cały czas podczas przebiegu przewijania utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy czy też rozmawiać z nim. W ten sposób sprawimy, że mały człowiek polubi to zajęcie, ponieważ będzie je kojarzył z czymś przyjemnym.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 157
popularne artykuły