Wychowanie uparciucha

Wychowanie uparciucha

Wychowanie dziecka to długi i mozolny proces. Staje się on jednak jeszcze trudniejszy, gdy do wychowania mamy uparte, jak ten przysłowiowy osioł, dziecko. Warto jednak na wstępie zwrócić uwagę na to, iż upór u dziecka pojawia się często w odpowiedzi na nadopiekuńczość rodziców. Nie zmienia to jednak faktu, że i takiego uparciucha należy wychować. Tylko jak?

Skąd bierz się upór?

Upór dziecka ma na celu schronienie się przed kontrolą ze strony rodziców. Naszym zadaniem jest więc sprawienie, aby dziecko miało poczucie, że ma wpływ na niektóre decyzje. Zamiast wydawania rozkazów - daj dziecku wybór. Niech zadecyduje w której koszulce chce wyjść na dwór. Wówczas osiągniesz cel – dziecko ubierz koszulkę – ale jednocześnie będzie miało wrażenie, że to ono miało decydujący wpływ na sytuację.

Wiemy już zatem, skąd bierze się upór u dziecka. Jak więc mu zaradzić? 

Jak ujarzmić uparciucha?

Wychowanie dziecka nie jest proste i wielu rodzicom czasami ciężko jest zachować spokój, zwłaszcza, gdy dziecko wydaje się robić im na złość, upierając się przy czymś.

Mamy zatem dla Was sprawdzone sposoby:

  • Dziecko upiera się przy czymś? Daj mu czas. Nie reaguj na jego złość. Zachowaj sposób i nie wdawaj się w dyskusje. Cierpliwość popłaca.

  • Szanuj opinie swojego dziecka. Największy upór dzieci wykazują wtedy, gdy niewiele mogą zrobić. Jeśli dziecko upiera się przy czymś i jest w błędzie - spokojnie wytłumacz mu to.

  • W zależności od wieku dziecka - znajdź czas i wytłumacz mu, czym jest kompromis. Zabawcie się i poszukajcie kompromisów dla wielu sytuacji.

  • Pamiętaj także, by stanowić dobry przykład dla swojego dziecka. Niech uczy się od ciebie, że czasem trzeba ustąpić i pójść na kompromis.

  • Jeśli dziecko nie chce się bawić w domu i stawia upór, wyjdź z nim na dwór. Zmiana otoczenia czasem dużo pomaga.

 

Uparciuch w domu to ciężki orzech do zgryzienia dla jego rodziny. Wielu rodziców nie wie, jak wychować uparte dziecko. Wystarczy jednak zastosować się do powyższych wskazówek, a problem przestanie istnieć. Z małego, upartego człowieka może wyrosnąć asertywny dorosły. Nie uda się to jednak bez cierpliwości i spokoju rodziców.

Odsłony 105
popularne artykuły