Dzieci rozwijają się, rosną i przybierają na wadze. Warto jednak, by przybierały w sposób prawidłowy. Przyrost masy ciała musi być zrównoważony i dopasowany do aktualnego wieku i stanu zdrowia naszej pociechy. Warto zatem, by każdy DUMNY RODZIC znał zasady zdrowego odżywiania dzieci.
Zasady zdrowego odżywiania dzieci:
• Dziecko powinno zjadać 4-5 mniejszych posiłków dziennie. Posiłki tę są o wiele wydajniejsze energetycznie niż 2-3 obfite posiłki w ciągu dnia, które powodują tylko zmęczenie u naszych dzieci. Warto również by posiłki podawane były zawsze o stałych porach – to wyrobi dobry nawyk u dziecka i w późniejszym czasie zapobiegnie podjadaniu między posiłkami, a co za tym idzie – zapobiegnie wystąpieniu otyłości w dorosłym życiu.
• Urozmaicona dieta powinna zawierać 5 podstawowych grup produktów:
• warzywa i owoce,
• mięso, ryby,
• produkty zbożowe,
• mleko i jego przetwory (jogurty itp.),
• oleje roślinne.
• Składniki pochodzące z każdej z wyżej wymienionych grup dziecko powinno otrzymywać codziennie. To właśnie nazywa się urozmaiconą i pełnowartościową dietą. Dzięki niej nasze dzieci rozwijać będą się prawidłowo.
• Posiłki, które podajemy swojemu dziecku wzbogacone powinny być o wapń, błonnik, żelazo, białko i witaminę D. Elementy te znajdziemy w naturalnych składnikach np. szpinak, wątróbka, jabłko. Na tak wczesnym okresie rozwoju naszego dziecka warto zrezygnować z podawania mu różnego typu suplementów diety, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
• Unikamy przesadnego solenia potraw, słodzenia ich a także nadmiaru tłuszczu w potrawach. Nie jest to potrzebne dziecku, więc nie warto przyzwyczajać, bo złych nawyków żywieniowych bardzo trudno jest później się pozbyć.
• Dzieciom podajemy zawsze tylko naturalne i wiadomego pochodzenia produkty. Najlepiej kupować na straganach lub w przydomowych gospodarstwach niż w ogólnodostępnych hipermarketach. Jeśli mięso, to tylko i wyłącznie z naturalnego chowu – wystrzegaj się mięsa kupowanego „byle gdzie”, ponieważ zawierać ono może substancje niekoniecznie potrzebne Twojemu dziecku (np. hormony, które powodują wzrost zwierząt). Jeśli chodzi o drób to na początku radzę zrezygnować z kurczaków – bardziej wartościowym zamiennikiem jest indyk lub królik.
• Mając na uwadze naszych najmniejsze pociechy, przestrzegamy. Produkty gotowe w słoiczkach nie są odpowiednie do codziennego żywienia. Jeśli chcesz dać dziecku wszystko to, co najlepsze i mieć pewność, że dobrze będzie się rozwijać – przygotuj mu posiłek samodzielnie. Produkty słoiczkowe są wygodne, ale nie powinno podawać się ich dziecku zbyt często.
• Słodycze? Nie popadajmy w skrajność i nie zakazujmy tych dobroci dziecku całkowicie. Któż z nas przecież nie kojarzy dzieciństwa ze słodyczami, najczęściej dostawanych od dziadków? Wszystko jest dla ludzi - byle nie w nadmiarze. Dobrym pomysłem jest podawanie słodyczy dziecku tylko podczas szczególnej okazji typu urodziny czy inne rodzinne święto lub w ramach nagrody za dobre sprawowanie.
• Zdarza się też tak, że nasze maluchy nie chcą zjadać podawanych przez nas posiłków. O ile dla nas potrawy te są w jak najlepszym porządku, o tyle dla dzieci mogą być zwyczajnie nudne. Serwujmy więc posiłki w kolorowych miseczkach i ozdabiajmy je pomysłowo. Do tego kolorowe sztućce i serwetki. Nawet największy niejadek powinien się przekonać.
Kierując się powyższymi zasadami podczas układania jadłospisu dla dziecka, powinniśmy osiągnąć sukces zarówno w sferze żywieniowej jak i poprawie samopoczucie naszego dziecka. Głodne dziecko jest marudne, przejedzone bywa trudne do zniesienia. Warto więc racjonalnie żywić nasze dzieci, aby dostarczyć im tylu składników pokarmowych ile aktualnie wymagają ich organizmy.