Czy warto by nasze dziecko było jedynakiem?

Czy warto by nasze dziecko było jedynakiem?

Będąc rodzicem, przychodzi taki moment, w którym zastanawiasz się czy to już pora na kolejne dziecko czy też lepiej pozostać przy tym jednym. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i właściwie nikt tej decyzji za Ciebie nie podejmie. Możemy jedynie nieco Ci ułatwić podjęcie słusznej decyzji. Poniżej przedstawiamy PLUSY i MINUSY posiadania rodzeństwa.

PLUSY POSIADANIA RODZEŃSTWA = NIE DLA JEDYNAKÓW!
• Starszy brat lub siostra to bardzo dobry kompan do wspólnej zabawy. Razem dzieci nigdy się nie nudzą i miło spędzają czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci o małej różnicy wieku. Wtedy frajda jest jeszcze większa!
• Jeśli dzieci dzieli duża różnica wieku, to nieco starsze pomoże przy maluszku. Jest to korzyść dla obojga, mama nieco odpocznie a starszak wdroży się w nową życiową rolę i nauczy odpowiedzialności.
• Dzieci, które posiadają rodzeństwo potrafią się dzielić. Łatwiej przychodzi im dzielenie słodyczy czy zabawek pomiędzy inne dzieci. To dobra cecha, więc warto dzielenia się z innymi nauczyć dziecko jak najszybciej.
• Dzieci posiadające rodzeństwo zdecydowanie łatwiej potrafią nawiązywać kontakty. Nie mają one trudności z poznawanie nowych ludzi i zaznajomieniem się z nimi. A to zdecydowanie dobra cecha!
• Rodzice kilkorga dzieci zdecydowanie rzadziej je rozpieszczają. Jedynacy sa zdecydowanie częściej rozpieszczani, co niekoniecznie jest dla nich dobre.
• Rodzic, który posiada dwójkę lub więcej pociech ma podzielną uwagę i potrafi dzielić się swoją miłością z każdą pociechą. Żadne z dzieci nie jest w centrum uwagi, co mogłoby doprowadzić do "wyższości" dziecka nad innymi.
• Wybiegając nieco w przyszłość. O ile jedynak w dzieciństwie ma dobrze, o tyle myśląc o starości rodziców - rodzi się nie lada problem. Dzieci posiadające rodzeństwo mogą podzielić się obowiązkami opieki nad nimi czy też nieco trudniejszymi kwestiami - materialnymi, pieniężnymi. Jedynak pozostaje w problemem sam.

MINUSY POSIADANIA RODZEŃSTWA = TAK DLA JEDYNAKÓW!
• Posiadając tylko jedno dziecko unikamy etapu zazdrości o drugie czy każde kolejne dziecko. Jedynak jest sam, więc nie musi być zazdrosny o inne dziecko.
• Rodzic jedynaka nie musi dzielić swojej miłości na kilkoro dzieci. Posiadając jedno dziecko całą miłość przelewamy na niego. Ponadto swoje obowiązki podporządkowujemy tylko pod jedno dziecko, a nie pod kilka, co stanowi nie lada problem.
• Dziecko zawsze jest w centrum uwagi rodziców, aczkolwiek nietylko. Dzieci nieposiadające rodzeństwa są zawsze uważane w rodzinie za te najlepsze, gdyż nie można ich porównać z rodzeństwem, gdyż go nie posiadają.
• Jedynak zawsze ma więcej niż dzieci posiadające rodzeństwo. Lepszy rower, sprzęt komputerowy czy łyżworolki. Ni które dzieci są przez swoich rodziców tak rozpieszczane, że posiadają naprawdę wszystko!
• Rodzeństwo zawsze równa się podział. Zabawki, słodycze czy pieniądze zawsze już będą dzielone między dziećmi.
• Jedynak nie musi się z nikim kłócić, gdyż kłótnie między dziećmi to zdecydowana domena rodzeństw. Ma wszystko dla siebie, więc z nie musi z nikim rywalizować - ani o zabawki, ale o lepsze względu u któregoś z rodziców.

Jak wspomniano na początku, nie można jednoznacznie stwierdzić czy posiadanie rodzeństwa jest dla dziecka dobre czy też złe. Ma to swoje plusy i minusy, my jednak podejmując tak ważną decyzję powinniśmy się kierować przede wszystkim dobrem swoim i partnera. Jeśli oboje pragniecie kolejnego potomka - zafundujcie swojemu dziecku braciszka lub siostrzyczkę. Jeśli jedno dziecko zdecydowanie Wam wystarcza - stańcie się szczęśliwymi rodzicami jedynaka!

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 308
popularne artykuły