Język sukcesu - powody dla których warto uczyć dzieci programowania

Język sukcesu - powody dla których warto uczyć dzieci programowania

Wiele ostatnio słyszy się o nauce programowania już od wczesnych lat dziecięcych. Zastanawiacie się o co w tym wszystkim chodzi i… czy warto? Poniżej 5 powodów dla których warto uczyć się programowania – języka sukcesu już od dzieciństwa.

Programowanie to trzeci język
Język polski każdemu doskonale znany. Język angielski – też nieobcy i tak naprawdę nikogo nie dziwi już trzylatek mówiący po angielsku. Więc dlaczego nie trzeci język – programowania? Języki programistyczne rozwijają kreatywne myślenie, doskonalą umiejętności analityczne, ale przede wszystkim pozwalają naszym pociechom korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych rozwiązań. Programowanie staje się trzecim językiem, obok języka ojczystego oraz obcego (teoretycznie „obcego”, bo przecież wszystkim doskonale znany). Dlaczego więc nie iść dalej i nauczyć się trzeciego języka, który może być kluczem do sukcesu w przyszłości?

Programowanie ułatwia odnalezienie się w świecie dzisiejszych technologii
Dziecko, w miarę upływu czasu, zacznie nabywać umiejętności posługiwania się językiem programowania. Wtedy nie będzie już tylko odbiorcą nowoczesnych technologii dostępnych na rynku, ale zacznie jest umiejętnie wykorzystywać, a w przyszłości tworzyć własne, przemyślane rozwiązania. Programowanie buduje umiejętność komunikowania się z komputerami i urządzeniami elektronicznymi, co sprawia, że dziecko czerpie z tego mega frajdę.  Już na etapie wczesnego dzieciństwa tworzenie najprostszych gier uczy kreatywnego rozwiązywania problemów i radzenia sobie z nimi. To duży krok w stronę pomyślnej przyszłości. Zadbajmy więc o dobre dzieciństwo i zainwestujmy w naukę, która zaowocuje już za kilka lat. A owoc tej nauki będzie korzyścią dla ludzkości, ponieważ programiści dzielą się swoją pracą z całym światem!

Programowanie rozwija intelekt dziecka
Znacie słowa Bill’a Gates’a: „Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu”? Nie odkładajmy jej więc na później – zacznijmy już teraz. Jeśli nauczymy dziecka systematyczności w podejściu do obowiązków, wyrośnie z niego zawodowy programista! Programowanie pozwala także wypracować umiejętność efektywnego wykorzystania zasobów umysłu, nie tylko w tematach związanych z informatyką. Wytycza nowe ścieżki rozwoju, uczy rozwiązywania problemów i radzenia sobie z nimi a także pozwala na samodzielne wykorzystywanie możliwości, jakie dają dzisiejsze, nowoczesne technologie. Jeśli obawiasz się o poziom trudności tego języka – spokojnie. Nauka tego języka jest dostosowana do dziecięcego poziomu intelektualnego. Służą temu specjalne programy do programowania prostych gier komputerowych.

Pozwala efektywnie wykorzystać wolny czas
Dzieci, szczególnie te w wieku szkolnym, wykazują duże zainteresowanie komputerami. Dotychczas zainteresowanie to kończyło się na grach komputerowych i przeglądaniu zasobów internetu. Jeśli dziecko ma marnować czas przy komputerze, niech robi to efektywnie. Dobrze jest nauczyć dziecko tak organizować sobie czas, by znalazło chwilę na rozrywkę ale i naukę programowania. Pamiętajcie, że trening czyni mistrza, więc warto już za młodu wykształcić w dziecku tę systematyczność. 

Programista nigdy nie zostanie bez pracy
Ile słyszy się aktualnie o ciężkiej sytuacji na rynku pracy w Polsce i poza nią? Ilu humanistów czy przedstawicieli innych dziedzin nauki pozostaje po ukończeniu studiów bezrobotnych? Wtedy zastanawiamy się czy warto się uczyć. Warto, ale tego, co będzie opłacalne w przyszłości. I taką nauką jest właśnie programowanie! Polscy programiści są bardzo cenieni i osiągają duże sukcesy - warto więc sprawić by i nasze dziecko dołączyło do tego zacnego grona w przyszłości. Już dziś wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem dobrych programistów – miejsca pracy czekają. Nie czekaj więc Ty i już dziś zainwestuj w naukę programowania swojego dziecka!

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 347
popularne artykuły