Inteligencja u dzieci

Inteligencja u dzieci

Słysząc stwierdzenie, że ktoś posiada inteligentne dziecko, od razu nasuwa nam się na myśl, że pewnie bardzo dobrze się uczy i zdobywa najlepsze stopnie. A to nieprawda! Inteligencja oznacza bowiem zdecydowanie coś innego i niekoniecznie dobre uczenie się idzie z nią w parze. Czym więc jest?

Inteligencja to cecha umysłu warunkująca prawidłowe postrzeganie świata, myślenie, reagowanie na określone bodźce czy rozwiązywanie problemów. Dzięki niej dostrzegamy zachodzące w otoczeniu zmiany oraz posiadamy zdolność rozumowania i uczenia się. Inteligencja sprzyja również temu, iż potrafimy wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w sytuacjach nowych, nieznanych.
Rozpatrując pojęcie inteligencji musimy wiedzieć, iż istnieje kilka jej rodzajów i w zależności od tego, jaki rodzaj posiada nasze dziecko, tę sferę jego życia powinniśmy kształtować najbardziej. Podziału na poszczególne typy inteligencji dokonał Howard Gardner.
Wyróżnił następujące rodzaje:

INTELIGENCJA JĘZYKOWA - niezwykle dobrze rozwinięta u dzieci posiadających dar pisania, mówienia i czytania. Szczególnie rozpoznawalna u małych gaduł, które niezwykle trudno uciszyć. Dzieci posiadające inteligencję językową w szybkim tempie uczą się mówić i pisać. Ponadto mają dobrą pamięć. Dzieci te chętnie czytają książki, więc warto już od małego kształtować w nich ten pozytywny nawyk.

INTELIGENCJA LOGICZNA (MATEMATYCZNA) - umiejętność logicznego rozumowania i szybkiego liczenia. Dzieci te szybko uczą się poprawnego liczenia, be trudu potrafią analizować różne skomplikowane sytuacje i dochodzić prawdy. Wszelkiego typu zagadki, rebusy, kalambury czy puzzle będą kształtować inteligencję naszego dziecka.

INTELIGENCJA WIZUALNO - PRZESTRZENNA - posiadają ją tzw. "dusze artystyczne", którym łatwo przychodzi ładne malowanie, rysowanie czy wykonywanie artystycznych fotografii. Ponadto dzieci, posiadające ten typ inteligencji niezwykle dobrze orientują się w terenie, z łatwością przychodzi im wskazanie drogi do domu czy sklepu. Aby kształtować ten typ inteligencji, zaznajom dziecko z mapami, wykonujcie rzeźby z plasteliny i kolorujcie kolorowanki. To najlepiej ukształtuje Twoje dziecko.

INTELIGENCJA MUZYCZNA - umiejętność ładnego śpiewania, komponowanie piosenek a także wrodzone poczucie rytmu. Warto poświęcić więcej czasu na kształtowanie tego typu inteligencji u naszego dziecka. Zapisanie na zajęcia do szkoły muzycznej, zespołu wokalnego czy innej formy obcowania z muzyką to jest to! A może warto pomyśleć o nauce gry na jakimś instrumencie?

INTELIGENCJA INTERPERSONALNA - umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów. Dzieci te charakteryzuje dbałość i troska o innych oraz wszechobecna empatia. Rozwijaj tę inteligencję poprzez umożliwienie mu kontaktu z rówieśnikami, bo właśnie w swojej grupie rówieśniczej on czuje się najlepiej!

INTELIGENCJA INTRAPERSONALNA - charakteryzują ją skupianie się na swoich uczuciach, refleksyjność i umiejętność planowania. Dzieci te chętnie spędzają swój wolny czas w samotności, zresztą niechętnie chodzą też do przedszkola gdyż jest to duże skupisko ludzi, które go w pewien sposób blokuje. Aby dziecko z biegiem czasu nie stało się zbyt zamknięte w sobie, naucz je mówić głośno o swoich uczuciach. Często pytaj, jak sie czuje. Zaproponuj również prowadzenia pamiętnika - być może w ten sposób łatwiej będzie mu dzielić się z innymi tym, co czuje.

INTELIGENCJA RUCHOWA - wrodzone umiejętności sportowe, które posiada wiele dzieci. Dzieci obdarzone tym typem inteligencji posiadają wrodzoną potrzebę wyładowania nadmiaru energii. Charakterystyczna jest u nich "żywiołowość" oraz to, że nie potrafią spokojnie usiedzieć ani minuty. Wypoczynek u takich dzieci warto planować w sposób nieco bardziej aktywny - wypad na miasto na rowerach czy wyjścia do świata trampolin to strzał w dziesiątkę! Aby rozładować tkwiące w dziecku napięcie zapisz go na dodatkowe zajęcia, oczywiście o charakterze sportowo - ruchowym.

INTELIGENCJA PRZYRODNICZA - osoby te rozumieją prawa natury i starają się żyć w zgodzie z nimi. Dziecko najlepiej więc spędzałoby swój wolny czas na łonie natury. Umożliw mu to. Jeśli nie chcesz by cały czas spędzało aktywnie, zapominając o obowiązkach, zaproponuj naukę na świeżym powietrzu.

A Wasze dzieci który typ inteligencji posiadają? Czy w wymienionych wyżej dojrzeliście opis swojej pociechy? Czy wiecie już którą sferę jego życia kształtować najbardziej? Mam nadzieję, że tak!

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 109
popularne artykuły