Nauka siadania na nocniczek

Nauka siadania na nocniczek

Twoje maleństwo rośnie i staje się coraz bardziej dojrzałe. Przyjdzie więc taki dzień, w którym dane Wam będzie przesiąść się na nocniczek. Ty, jak rodzic boisz się tej chwili bardziej niż dziecko. Dlaczego? Otóż to do Ciebie należy zadania nauczenie malucha tej nowej umiejętności. Nie jest to zatem zadanie łatwe, można rzec nawet, że to jedna z trudniejszych czynności. Aby rozpocząć naukę uzbrój się w cierpliwość i... różne rekwizyty. Przede wszystkim zaopatrz się w wybrany już nieco wcześniej nocniczek, a dodatkowo przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju ulubione zabawki dziecka np. misie lub lalki. Nauczenia siadania na nocniczek nieco potrwa, ale zapewniam - napewno zakończy się SUKCESEM! A to jaka duma będzie Cię rozpierać po tym zadaniu - bezcenne.

Jaki nocnik będzie odpowiedni?
Jeśli mówimy już o tym najważniejszym rekwizycie, to kryterium wyboru jest dowolne. Zabierz na zakupy dziecko, niech ono pomoże dokonać Ci słusznego wyboru. Jeśli samo wybierze, może chętniej z nim współpracować. Nocnik możesz kupić zwykły biały, kolorowy lub jakiś bajerancki. Na sklepowych półkach znajdziesz nocniki przypominające swym kształtem zwierzątka lub świecące a nawet grające. Te, z
wbudowanymi funkcjami dodatkowymi, mogą nieco przyśpieszyć naukę siadania na nocniczku aczkolwiek nie jest to reguła. Minusem ich jest to, iż dzieci wtedy chętniej chcą "bawić się" z nocnikiem, przy czym poszukują źródła muzyki czy świateł. Nie jest to jednak odpowiednia zabawka, gdyż nie jest zbyt higieniczna. Takiego nawyku lepiej oduczyć dziecka od razu. Warto by dziecko już od małego wiedziało, że do nocnika się tylko załatwia, w żadnym wypadku nie jest to zabawka!

Kiedy najlepiej zacząć naukę?
Czas, Ty jako rodzic, musisz wyznaczyć sobie sam. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko, a co najważniejsze jesteś świadomy jego możliwości. W momencie rozpoczęcia nauki jednak dziecko musi być już dość samodzielne. Musi umieć swobodnie siedzieć bez trzymania, a jeśli potrafi już nieco chodzić, będzie to wielki plus. Taki przełom w rozwoju dziecka następuje około 9-10 miesiąca, więc ten okres można by uznać za odpowiedni czas na rozpoczęcie nauki. Wszystko jednak zależy
od indywidualnego tempa rozwoju dziecka - każde rozwija się w swoim tempie, a my jako rodzice nie powinniśmy niczego przyśpieszać. Wielu rodziców odkłada tę naukę na później - najczęściej około 18 miesiąca życia dziecka. Wtedy dziecko jest już w pełni samodzielnie, siedzi i stabilnie stoi. Chodzenie też nie powinno sprawiać mu już problemu. Jeśli Twoje dziecko w tym okresie nie posunęło się tak daleko w rozwoju - daj mu czas. Nauczy się nieco później, ale wszystko w swoim czasie nadrobi.

Pamiętać musisz jednak aby nauki nie rozpoczynać równocześnie z jakimś ważnym wydarzeniem w Waszym życiu - np. pójściem do żłobka czy narodzeniem się rodzeństwa. Taka nauka nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Jakimi sposobami uczyć? Co jest skuteczne?
Pierwsza, omówiona już nieco wcześniej kwestia to zakup odpowiedniego nocnika. Zakup najlepiej ten, który wybierze sobie maluszek. Następnie daj mu czas zaznajomić się z nim. Niech chwilowo potraktuje go jako zabawkę, by po pewnym czasie zrozumieć, że ta zabawka służy jednak do czegoś innego. W zależności od zakupionego nocnika - jeśli jest to nocnik z pozytywką - wlej do niego wodę, tak by nocnik zagrał muzykę. Jeśli nocniczek zawiera diody, wlej wodę by zaczął świecić. Warto podczas tego eksperymentu wykorzystać ulubione zabawki dziecka -
posadzić na nocniku misia czy lalkę, które to właśnie zrobiły siku do nocnika. Dzieci uwielbiają naśladować! Czas jednak skończyć z zabawą. Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że sygnalizuje Ci chęć oddania kupki, posadź go na nocniczku i czekaj na dalszy przebieg wydarzeń. Nie oczekuj sukcesu, za pierwszym razem dziecko może niechętnie podejść do tematu. Początki bywają trudne, nieraz będziesz
musiała posprzątać sukces z dywanu czy podłogi. Trening podobno czyni mistrza.
Jeśli powyższe sposoby niebardzo przekonują Twoje dziecko do korzystania w odpowiedni sposób z nocnika, zaopatrz się w specjalne książeczki, które demonstrują siusianie do nocnika (są dostępne w marketach i dobrych księgarniach). Sadzaj dziecko na nocniku codziennie, najlepiej po przebudzeniu, wtedy to powinno mieć pełen pęcherz. I próbuj, ciągle próbuj. Ta nauka, choć mozolna, na pewno zakończy się sukcesem. Wszystko w swoim czasie!

Nauka ta trwa tak długo, w zależności od tego ile czasu potrzebuje Twoje dziecko. Niektóre dzieci opanowują tę umiejętność szybciej, inne wolniej. Jeśli jednak nadejdzie już ta chwila, kiedy dziecku uda się wysiusiać lub oddać kupkę do nocnika - natychmiast je pochwal. Możesz nawet wcześniej zakupić jakiś prezent na tę okoliczność - to zmotywuje dziecko do kontynuacji takiego higienicznego zachowania. Nauki jednak nie koniec - czas na kontynuację. Warto nauczyć dziecko, by także w nocy korzystało z nocniczka. W tym celu najlepiej wysiusiać go przed snem i zdjąć pieluchę. Po kilku nieudanych próbach dziecko w końcu przekona się do tego, by być w pełni samodzielne, także w tej kwestii.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 828
popularne artykuły