Wybieramy przedszkole - publiczne czy prywatne?

Wybieramy przedszkole - publiczne czy prywatne?

Dziecko stale rośnie i dojrzewa. W pewnym momencie swoje życia, dziecko osiąga tzw. wiek przedszkolny. Dzieje się to w okolicach 4 urodzin. Przychodzi wtedy czas, aby dziecko po raz pierwszy przekroczyło próg przedszkola. Taka decyzja to strzał w dziesiątkę – dziecko bowiem szybko nauczy się samodzielności.

Okres przedszkolny u dziecka trwa od rozpoczęcia 4 do zakończenia 6 roku życia. Okres ten charakteryzuje się skokowym przyrostem długości ciała oraz największym skokiem wzrostowym dziecka. Oznacza to, że dzieci w tym okresie bardzo szybko rosną i nieraz bardzo mocno przerastają swoich rówieśników. Najszybciej rosną ich ręce i nogi, przez co dzieci w tym okresie są raczej szczupłe, ich tkanka tłuszczowa nie gromadzi się na ciele, jak w okresie poniemowlęcym (do 3 roku życia). Niesie to za sobą także niestety negatywne konsekwencje – dzieci w tym okresie mają tendencję do koślawego ustawienia kolan, często stawiają nogi w kształcie litery X. Jest to stan przejściowy i nie należy się nim niepokoić, chyba że trwa zbyt długo. Wtedy warto udać się na konsultację do lekarza ortopedy.

Dziecko w tym okresie warto wysłać do przeszkolą, aby doskonaliło nabyte już umiejętności i rozwijało się poprawnie. Poprzez kontakt z rówieśnikami doskonalić będzie następujące umiejętności: dominację jednej strony ciała nad drugą (przeważnie to prawa strona ciała dominuje nad lewą, chyba że nasze dziecko jest leworęczne, umiejętności skoordynowania ruchów podczas codziennych zabaw (chodzenie, skakanie) oraz zabawy z innymi dziećmi. Podczas zajęć w przedszkolu rozwija się wyobraźnia dziecka – dzieci w tym okresie lubią fantazjować i przenosić się do świata wyobraźni. To rozwija u nich twórcze myślenie. Ponadto rozwija się ich ciekawość świata – dziecko zadaje milion pytań, jest ciekawe funkcjonowania świata, wykazuje zainteresowania pewnymi sferami życia. Przedszkolne zabawy rozwijają również pamięć i uczą samodzielności. W pełni kontroluje także czynności fizjologiczne, nie jest uzależnione już od mamy i taty.

Do tego, że wysłanie dziecka niesie za sobą same pozytywne aspekty chyba przekonywać już nie trzeba. Często jednak w dzisiejszych czasach rodzice zastanawiają się do jakiego typu przedszkola wysłać dziecko. Do wyboru mamy przedszkola publiczne oraz przedszkola prywatne.

Jakiego wyboru dokonać? 
Decyzja, którą musimy podjąc nie jest decyzją łatwą. Wybrać typowe przedszkole publiczne czy mocno nastawione na rozwój maluszka – przedszkole prywatne? Dokonaliśmy porównania wielu aspektów, aby pomóc rodzicom dokonać decyzji.

CENA
To pierwszy minus przedszkoli prywatnych. W nich bowiem za cały pobyt dziecka trzeba zapłacić z własnej kieszeni. A koszt jest niemały, oczywiście stawki wahają się w zależności od miejsca zamieszkania i typu przeszkolą. Wysłanie dziecka do przedszkola publicznego to koszt o wiele mniejszy. Ale… No właśnie. Dokonując wyboru warto przyjrzeć się na ilość atrakcji – wybrać coś tańszego, ale standardowego, nudnego? Czy może lepiej dopłacić, ale w cenie mieć nieograniczoną ilość zajęć dodatkowych?

ŻYWIENIE
W większości przedszkoli prywatnych posiłki dostarczane są za pośrednictwem firmy cateringowej. Nie mamy więc pewności co do jakości dostarczanych posiłków. W przedszkolach publicznych z kolei w dalszym ciągu funkcjonują kuchnie i stołówki, w których posiłki przyrządzane są przez zatrudnione kucharki. To od preferencji rodzica zależy to, jaki typ posiłków wybierze jego dziecko, warto jednak wybierać z głową i podczas dokonywania wyboru kierować się głównie dobrem dziecka.

LICZEBNOŚC GRUPY
W przedszkolach publicznych istnieje limit przyjęć, ale czasy, w których żyjemy zmuszają nas do tego, aby te grupy stale powiększyć – ma to na celu zwiększenie liczby przyjmowanych dzieci, aby pomoc rodzicom, którzy dzieci najzwyczajniej w świecie do przedszkola oddać muszą. W przedszkolach prywatnych rodzic płaci za miejsce, więc w placówkach tych grupy są nieco mniejsze. Pytanie tylko, czy aby mała liczba dzieci w grupie to plus czy minus?

PROFIL PRZEDSZKOLA
W przedszkolach publicznych mamy co najwyżej podział na biedronki, niedźwiadki itd., w zależności od wieku maluszka. Nauka jest jednak na poziomie ogólnym. Wielu rodziców jednak preferuje, aby dziecko już od małego nastawione było na jeden, konkretnie ustalony profil. W tym celu prywatne placówki prześcigają się w profilach np. przedszkole o profilu sportowym, nauczane w języku angielskim czy specjalnie wybraną przez rodzica metodą pracy z dzieckiem.

NAUCZYCIELE
Zarówno w placówkach publicznych jak i prywatnych zatrudniani nauczyciele muszą spełniać określone wymogi a nauczanie odbywać musi się w sposób narzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W obu typach placówek więc musi zostać zrealizowany ten sam program nauczania. Zajęcia dodatkowe to odrębny temat – w placówkach prywatnych są, w publicznych rzadziej. Nie są one jednak obowiązkowe.

WAKACJE
Większość przedszkoli publicznych nie funkcjonuje w okresie wakacyjnym. Rodzice mają wtedy nie lada problem, co zrobić z nudzącym się w domu maluszkiem. Przedszkola prywatne są czynne cały rok, bez względu na wakacje i inne przerwy feryjne. Rodzice tych dzieci nie mają więc takiego problemu, jednak pamiętajmy, że nawet w okresie wakacyjnym, za pobyt dziecka w placówce musimy zapłacić.

 

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 41
popularne artykuły