Złe zachowania przedszkolaka

Złe zachowania przedszkolaka

Twoje dziecko zaczęło uczęszczać do przedszkola? Wspaniale. Niestety bywa tak, że oprócz dobrych manier i nowych umiejętności, dziecko z przedszkola wynosi również niepożądane umiejętności. Swobodnie wypowiada się na tematy intymne, wulgarnie nazywa pewne rzeczy po imieniu a Ciebie, rodzica, przestaje uznawać za autorytet w każdej dziedzinie życia. To nie jest wina przedszkola, ale grupy rówieśniczej która w tym okresie swojego życia jest bardzo chętna na dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

Dziecko nie robi tego złośliwie, jak już wspomniano, naśladuje grupę rówieśniczą, bowiem nie chce od niej odstawać i najzwyczajniej w świecie "być inny". Ponadto nie chce być taki jak mama - grzeczny i poukładany. To normalne zachowanie w tym okresie życia. Dlatego więc dziecko chętnie przeklina i używa wulgarnych słów przy opisywaniu niektórych zdarzeń. Dodatkowo niezmierną frajdę sprawia mu Twoje zdenerwowanie i konsternacja. Warto więc być Ty, jako rodzic, wiedział jak się zachować w takich sytuacjach.

Metod na ujarzmienie wulgarnego przedszkolaka jest kilka. To od Ciebie i od Twojego podejścia zależy to, którą metodę zastosujesz.

Pierwszą metodą jest ignorowanie takiego zachowania malucha. Jeśli dziecko celowo przeklina, aby zdenerwować rodziców, poprzez zignorowanie jego zachowania nie uda mu się zdobyć założonego celu. Z czasem więc znudzi mu się to i przestanie używać brzydkich słów. Niekiedy dzieci wymawiają brzydkie słowa nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to słowo wulgarne. Niekiedy nawet nie znają jego znaczenia, a powtarzają ciagle, bo niedawno zostało przez nie zasłyszane. Jeśli nie będziemy reagować na takie zachowanie, dziecko z czasem samo zaniecha dalszego powtarzania. Warto zatem zapytać czy wogule jest świadome tego, że to co robi jest złe.

Drugą, wypróbowaną przez wielu rodziców, metodą jest nauka dobrego zachowania. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że niebardzo podoba Ci się jego zachowanie. Wytłumacz mu, że nikt w Waszej rodzinie i najbliższym otoczeniu tak nie mówi i że jest to bardzo źle odbierane przez innych ludzi. W ten sposób może zrazić do siebie nawet bardzo bliskie mu osoby. Niech wie, że to co jest przyjemnością dla niego, może być czymś okropnym dla innych.

Jeśli żadne z powyższych sposobów nie pomagają rozwiązać tej sytuacji, wyciągnij konsekwencje z tak złego zachowania dziecka. Niech maluch wie i jest świadomy tego, że nie wolno używać brzydkich słów, bo mogą zranić innych. Za złe zachowanie karz, za dobre nagradzaj. Ustal jadno zasady - za złe zachowanie, odpowiedni kara. Niech dziecko samo dokona wyboru czy woli być karane czy też nagradzane. Myśląc o karze absolutnie nie mamy na myśli kar cielesnych - od tego typu karania juz dawno odchodzimy. Dziecko marzy o deskorolce - oddal jest marzenia w czasie. A może bardzo chce iść do kina na nowy film animowany? Niech poczeka na seans dłużej niż mieliście w zamiarze. Takie zachowanie nauczy dziecka pokory.

Zdarzyć może się również, że dziecko w tym wieku będzie chciało poniżyć rodzica i zmniejszyć znaczenie jego autorytetu. Określeniami "jesteś głupia" lub "nie lubię Cię" będzie okazywało swoje niezadowolenie z dominującej roli rodzica. Jak temu zapobiec? Wypróbować powyższe sposoby, jednak zdecydowanie odradzałabym sposób pierwszy, gdyż brak reakcji na tego typu zachowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Porozmawiaj z dzieckiem o Twoich uczuciach, wytłumacz że takie zachowanie Cię rani. Niech dziecko jest świadome tego, że poprzez takie słowa wyrządza Ci krzywdę.

Złe zachowanie przedszkolaka? Ważne byś zachowała spokój! Wiadomo, zmiana zachowania naszego dziecka, które do tej pory było grzeczne i poukładane może nieco zmrozić krew w żyłach. Nie warto jednak wpadać w panikę. To niepotrzebne! Zadaniem rodzica jest odpowiednia reakcja na nowonabyte nawyki pociechy oraz próba wyeliminowania ich z życia codziennego. Pamiętajmy przez cały ten czas także o tym, że to absolutnie nie jest nasza wina ani żaden błąd wychowawczy! To całkowicie normalne w tym etapie życia dziecka, więc nie dajmy się zwariować! Wystarczy zastosować się do powyższych rad i... uzbroić w cierpliwość, a sukces murowany!

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 60
popularne artykuły