Zaburzenia trawienia u najmłodszych

Zaburzenia trawienia u najmłodszych

Zaburzenia trawienia są dość częstym problemem okresu noworodkowego i niemowlęcego. Mogą spowodować u naszego malucha bóle brzucha, biegunki lub wymioty czy też ulewanie pokarmu. Jeśli dziecko tylko chwilowo przejawia objawy – nie należy się niepokoić, to z czasem minie. Jeśli natomiast dziecko źle sypia, nie przybiera na wadze i jest apatyczne, warto dolegliwości te skonsultować z lekarzem pediatrą.

Zaparcia
O zaparciu mówimy w sytuacji, w której dziecko przez kilka dni z rzędu nie oddaje stolca. Po jego wydaleniu z kolei jest on bardzo twardy, zbity a jego wydalenie wymaga wysiłku ze strony maluszka. Zaparcia odczuwane są także jako bolesne, ponieważ są objawem nieprawidłowego przesuwania się mas kałowych w jelitach dziecka. Z zaparciami nie mamy do czynienia, kiedy dziecko karmione jest piersią – te dzieci mogą oddawać stolec raz na kilka dni i nie świadczy to o nieprawidłowości, o ile oczywiście jest konsystencja jest prawidłowa (nie jest zbyt twardy a jego wydalenie nie sprawia bólu). Jeśli wydalanie stolca sprawia dziecku ból, wymaga wiele wysiłku a na papierze toaletowym znajduje się świeża krew – zgłoś się do lekarza. Taki stan wymaga konsultacji, a być może i dalszego leczenia.

Biegunka
O biegunce mówimy w sytuacji, w której dziecko oddaje zwiększone ilości stolca na dobę, a jego konsystencja jest miękka i bardziej wodnista. U bardzo małych dzieci (w większości są to noworodki) biegunka świadczy o nietolerancji sztucznej mieszanki (o ile dziecko jest karmione sztucznie). U nieco większych dzieci biegunka zazwyczaj jest objawem jakiejś infekcji np. nieżytu żołądka, zapalenia gardła czy zapalenia ucha. Stan ten powinien nas niepokoić bardziej niż zaparcia, gdyż może doprowadzić do odwodnienia. Ważne jest więc by podczas biegunki, nie tyle udać się do lekarza, co zadbać o prawidłowe nawodnienie dziecka. W tym celu należy mu podawać zwiększoną ilość wody lub innego napoju. Warto także zadbać o odpowiednią dietę – można podać dziecku ugotowany ryż lub marchewkę. Biegunka może trwać maksymalnie 2-3 dni, jeśli trwa dłużej i towarzyszą jej wymioty lub podwyższona temperatura – udaj się do lekarza pediatry na konsultację.

Wymioty i ulewanie
Wymiotami nazywamy zwracanie dużych ilości pokarmu przez usta dziecka, ulewaniem natomiast zwracanie niewielkiej ilości mleka przez noworodki bezpośrednio po karmieniu. O ile ulewanie w małych ilościach jest całkowicie fizjologiczne, o tyle obfite ulewanie z towarzyszącym niskim przyrostem masy dziecka i apatycznością jest nieprawidłowością. Taki stan warto skonsultować z lekarzem pediatrą, gdyż może świadczyć nawet o występowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego.
Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, ale wymiotuje obserwuj ilość, barwę, konsystencję i intensywność wymiotów oraz to czy występuje jakieś inne, nieprawidłowe objawy (np. gorączka, biegunka). Stan taki może świadczyć o przejściowym zatruciu lub infekcji wirusowej. Często wymioty występują także przy zmianie nawyków żywieniowych dziecka – podczas przejścia z mleka kobiecego na sztuczne mieszanki. Pamiętaj aby nie podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem pediatrą. Podawaj tylko i wyłącznie lekkie posiłki oraz wodę do picia (ewentualnie lekkie napary herbaciane). Uważaj i bacznie obserwuj objawy odwodnienia – podczas wymiotów dziecko traci wiele wody, co usposabia do jego wystąpienia.

Jak zapobiec odwodnieniu?
Utrzymująca się zbyt długo gorączka, biegunka lub wymioty u naszego dziecka mogą predysponować do wystąpienia odwodnienia jego organizmu. Aby zapobiec wystąpieniu odwodnienia u dziecka, należy bacznie je obserwować pod kątem wystąpienia typowych objawów tj. nagły spadek masy ciała, dziecko wskazuje na odczuwanie suchości w ustach, rzadziej oddaje mocz, który jest bardzo ciemny, ma bladą i bardzo suchą skórę (uchwycony w dwa palce fałd skórny nie rozprostowuje się szybko), jest senne, apatyczne a jego gałki oczne i ciemiączko (u bardzo małych dzieci) są zapadnięte. Jeśli u swojego dziecka w przebiegu biegunki zauważysz choć jeden z powyższych objawów – nie lekceważ tego stanu i czym prędzej udaj się do lekarza! Co jednak możesz zrobić aby zapobiec takiej sytuacji? Podawaj swojemu dziecku lekkie posiłki i dużo wody do picia. Wodę możesz zastąpić specjalnymi roztworami dostępnymi w aptece, które uzupełniają tracone elektrolity. Jeśli jednak zauważysz, że mimo nawadniania doustnego, dziecko traci zbyt dużo na wadze – udaj się do lekarza, gdyż konieczna może okazać się hospitalizacja dziecka w celu jego nawodnienia drogą dożylną.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 303
popularne artykuły