Gorączka

Gorączka

Prawidłowa wartość temperatury ciała człowieka to wartość wynosząca 36,6’C. Gorączka to stan, w którym temperatura naszego ciała przekracza 38’C. Temperatura powyżej 37’C potocznie już też nazywana jest gorączką, ale tak naprawdę absolutnie nią nie jest. To tylko stan podgorączkowy, który powinien stanowić już swego rodzaju sygnał alarmowy przed toczącym się stanem zapalnym w naszym organizmie. 

Ważne jest jednak to, aby mieć na uwadze, iż im młodsze dziecko, tym funkcjonowanie jego organizmu w zakresie regulacji temperatury jest słabiej rozwinięte i niekoniecznie normą dla takiego maluszka będzie akurat stan temperatury w granicach 36,6’C. Generalnie, jeśli chodzi o dzieci to zasada jest jedna – temperatura ich ciała jest niższa rano, a wyższa wieczorem. Dziecko w ciągu dnia jest bardzo aktywne, co ma wpływ na podniesienie jego temperatury ciała. Wystarczy aktywna zabawa, krzyk, płacz lub przebywanie w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli nasze dziecko osiąga temperaturę przez cały dzień temperaturę ponad 38’C i najczęściej towarzyszy temu przyśpieszony oddech- nie zwlekajmy. Musimy udać się z nim do lekarza, aby stwierdzić, co jest przyczyną podwyższenia temperatury. Może to świadczyć o stanie zapalnym w organizmie. Nie warto tego bagatelizować, gdyż stan taki łatwo może doprowadzić do wystąpienia drgawek.

Czym prawidłowo zmierzyć dziecku gorączkę?
Prawidłowy pomiar temperatury ciała dziecka to pierwszy krok do sukcesu. Wszystko zależy od tego jakim sprzętem dysponujemy. Jeśli mamy nowoczesny termometr laserowy, wyglądem przypominający mały pistolet, to przykładamy go w okolicy czoła dziecka z lewej lub prawej strony i „strzelamy” a temperatura sama ukazuje się na wyświetlaczu. Dodatkowo, nieco nowocześniejsze modele, posiadają wbudowany kolorowy ekran, który automatycznie sygnalizuje nam prawidłowość wartości temperatury.

Jeśli natomiast dysponujemy tradycyjnym termometrem elektronicznym lub rtęciowym to pomiaru możemy dokonać w odbycie, w ustach lub pod pachą dziecka.

• Najczęściej wybieranym miejscem pomiaru przez rodziców jest pacha. Tam pomiar jest bezproblemowy. Taki pomiar powinien trwać około 5 minut.

• Drugim najczęściej wybieranym miejscem jest odbyt naszego dziecka. Ten sposób to najlepszy sposób na pomiar temperatury u bardzo malutkich dzieci. Pomiar taki powinien trwać około 3 minut i poprzedzony powinien być nałożeniem na końcówkę termometru małej ilości wazeliny, aby ułatwić wprowadzenie. Musimy mieć jednak na uwadze, że temperatura tam jest nieco wyższa i od uzyskanego wyniku należy odjąć 0,5’C. 

• Wielu rodziców preferuje także mierzenie temperatury ciała w ustach. Pomiar taki powinien trwać około 3 minut, a od otrzymanego wyniku należy odjąć 0,3’C.

Jak zwalczyć gorączkę?
Jeśli wysoka temperatura ciała Twojego dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas – udajcie się do lekarza. Niech oceni, co jest przyczyna gorączki. Jeśli gorączkuje krótki, wypróbuj domowe sposoby. Najskuteczniejsze są okłady na ciało dziecka. Zmoczone letnią wodą ściereczki układamy na ciele pociechy, najlepiej w okolicy czoła i klatki piersiowej.

Jeśli gorączkuje maluszek – możesz wykąpać go w letniej wodzie, ale wcześniej upewnij się, czy przyczyną podwyższenia temperatury ciała nie jest przegrzanie. To bardzo częsta przyczyna. Mamy dbają o to, by dziecku nie było zimno, ale akurat w tej kwestii bardzo łatwo jest przesadzić i doprowadzić do przegrzania.

Jeśli gorączka nadal się utrzymuje, możesz zastosować leki obniżające gorączkę. Najlepiej jednak kup takie dostosowane do wieku Twojego dziecka. Aby jednak nie eksperymentować – udaj się do lekarza na kontrolną wizytę. Zbyt wysoka temperatura ciała dziecka może doprowadzić bowiem do wystąpienia drgawek gorączkowych, których każdy rodzic bardzo się boi. 

Czym są drgawki gorączkowe?
Drgawki występujące w przebiegu gorączki, to właśnie to, czego najbardziej się boimy w trakcie podwyższenia temperatury ciała naszego dziecka. Występują najczęściej u dzieci powyżej 6 miesięcy i nie powinny już występować u dzieci powyżej 5 roku życia. Wyglądają jak napad padaczki, jednak spowodowane są po prostu podwyższoną temperaturą ciała dziecka, dlatego po wystąpieniu drgawek powinniśmy zmierzyć naszemu dziecku temperaturę. 

Jak postępować w trakcie napadu drgawek?
Drgawki trwają najczęściej około 1-3 minut, nie powinny w każdym bądź razie przekroczyć czasowo 10 minut. W tym czasie najlepiej, aby nasze dziecko leżało na boku. W ten sposób unikniemy zachłyśnięcia w razie wystąpienia wymiotów bądź wtedy, kiedy dziecko akurat coś jadło. 

Jako rodzic nic więcej nie możesz - obserwuj tylko dziecko w trakcie napadu. W żadnym wypadku nie podawaj mu nic do jedzenia ani do picia! Po napadzie warto zawieść dziecko do lekarza, chociaż najczęściej jednak rodzice dzwonią wtedy po karetkę. Dzieci z epizodem drgawkowym w wywiadzie najczęściej zostają już pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż leczenie oprócz podawania środków obniżających gorączkę, wymaga także podanie środków przeciwdrgawkowych. Leczenie odbywa się w przychodzi lub w szpitalu. W razie wystąpienia drgawek gorączkowych po raz kolejny, wiemy już co robić.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 87
popularne artykuły