Urządzanie kącika dla noworodka

Urządzanie kącika dla noworodka

Urządzanie kącika dla nowonarodzonego jeszcze dziecka to wielka przyjemność dla przyszłych rodziców i całej ich rodziny. Aspekt wizualny jest bardzo ważny, nie mniej jednak od aspektu praktycznego, który trzeba mieć na uwadze urządzając pokoik. Dla dziecka najważniejsze są spokój i wygoda – wygoda jest istotna także dla rodziców. Kącik więc trzeba urządzić tak, by wszystkie niezbędne rzeczy mieć w zasięgu wzroku. Ważne jest tak, że aby wziąć pod uwagę materiał, z którego będą wykonane poszczególne elementy – istotne jest by dało się je utrzymać w idealnej czystości.

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zapewnić swojemu dziecku jest spokój. Ważne więc, by jego kącik znajdował się w pokoju, które okna znajdują się w spokojnej okolicy. Klaksony, przejeżdżające samochody czy codzienny zgiełk miasta to nie najlepsze miejsce do odpoczynku. Jeśli nie posiadamy w mieszkaniu takiego pomieszczenia, pomyślmy o zamontowaniu rolet lub okien z podwójnymi szybami.

Oprócz spokoju, dziecko potrzebuje po prostu miejsca na sen. W tym celu zaopatrz się w kołyskę lub zwykłe łóżeczko ze szczebelkami. Kołyska jest bardzo wygodna, jednak trzeba mieć na uwadze to, iż dziecko będzie mogło z niej korzystać tylko przez krótki okres czasu. Gdy skończy już 3-4 miesiące, kołyska będzie dla niego już nieodpowiednim miejscem do nocnego wypoczynku. Warto jednak, by kupić kołyskę z funkcją zablokowania kołysania – niektóre dzieci wypoczywają lepiej bez poruszania oraz zadbać o to, by jej dno było twarde i stabilne. Ze względów ekonomicznych zwykłe łóżeczko ze szczebelkami będzie wygodniejsze. W takim łóżeczku dziecko może spać nawet do 2 czy 3 roku życia, w zależności od modelu (są modele, które wraz ze wzrostem dziecka można rozsuwać). Jeśli martwisz się o to, że dziecko obijać się będzie o twarde szczebelki – osłoń je miękkim ochraniaczem. Dobrym pomysłem jest także łóżeczko na kółkach – ułatwia to opiekę nad dzieckiem, warto jednak by kółka miały funkcję blokady ruchu. Obojętnie jednak w czym będzie spać nasze dziecko musimy także zadbać o to, by materacyk był dla niego wygodny. Najważniejsze by wymiary były dopasowane do rozmiarów kołyski lub łóżeczka. Jeśli chodzi o kwestię zdrowotną – materacyk nie może być zbyt miękki ani też zbyt twardy. Warto założyć na niego także ochronny podkład, najlepiej wodoodporny, co zapobieganie wchłonięciu przez materac moczu w przypadku zasikania przez dziecko, a to zapobiegnie rozwinięciu się bakterii w materacyku. Kwestia pościeli jest bardziej oczywista, ale warto przypomnieć iż dzieciom do ukończenia 6 miesiąca życia nie podajemy do łóżeczka poduszki! Zapobiega to nagłej śmierci łóżeczkowej. Kołderka nie powinna być zbyt ciepła, natomiast jeśli chcemy z niej zrezygnować, możemy ułożyć dziecko do snu w śpiworku, który zapobiegnie utracie ciepła przez malutki organizm.

Planując rozmieszczenie mebli w pokoju dziecka, ważne by zapewnić dziecku miejsce do zabawy. O ile w pierwszych dniach życia będzie tylko spało w kołysce, o tyle przyjdzie moment w którym zacznie raczkować i będzie potrzebować dużo miejsca do zabawy. Jeśli chodzi o kolorystykę – nie ma żadnych wytycznych. Lepiej jednak by pokoik dziecka zawierał dużo kolorów – wraz z rozwojem dziecka będzie to czynić uśmiech na jego twarzy. Tapeta czy farba? Obojętnie, wziąć trzeba pod uwagę jednak to, że farbę o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości, chyba że mamy do czynienia ze zmywalną tapetą. Na ziemi dobrze jest położyć wykładzinę lub dywanik – to pozwala na dobrą izolację chłodnego pomieszczenia, gorzej jednak jeśli z czasem okaże się, że nasze dziecko jest alergikiem. Odradzane są kafelki – są one zimne i mogą powodować potknięcia u dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z poruszaniem się. Meble mogą być w dowolnym kolorze, jednak warto wybrać coś niebrudzącego się.

Istotnym czynnikiem jest także temperatura pomieszczenia, w którym znajdować będzie się kącik noworodka. Choć literatura podaje, iż idealna to 18-20’C wszystko zależy od preferencji rodziców. Jeśli rodzice lubią dobrze nagrzane pomieszczenia, niech tak zostanie. Dziecko bardzo szybko zaakceptuje tę temperaturę. Nie należy jednak ustawiać łóżeczka bezpośrednio przy grzejniku, gdyż może to doprowadzić do przegrzania naszego maluszka. Latem dobrze jest zabezpieczyć okna przed napływem nadmiaru ilości promieni słonecznych. Bez względu na porę roku należy pamiętać o tym, by pokoik dziecka wietrzyć. W tym celu najlepiej przenieść dziecko do innego pokoju, a w noworodkowym otworzyć okno na co najmniej 10 minut, by doprowadzić do wymiany powietrza. To stworzy lepsze warunku do snu i wypoczynku. Zimą, dodatkowo, zaopatrzyć można się w nawilżacz powietrza, szczególnie w sytuacji gdy powietrze w naszym mieszkaniu jest bardzo suche.

Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. W pokoju każdego maluszka znajduje się duża ilość zabawek i pluszaków. Wszelkiego typu zabawki muszą pochodzić jednak ze sprawdzonych źródeł by nie stwarzały zagrożenia. Kręcące się pozytywki, umieszczane najczęściej nad łóżeczkiem maluszka nie mogą być instalowane na stałe gdy okazać się może iż zbytnio niepokoją maluszka. Wszelkiego typu inne zabawki i pluszakami nie powinny znajdować się w łóżeczku – powinny mieć swoje miejsce na komodach. Łóżeczko bowiem nie jest miejscem do zabawy, to miejsce w którym dziecko śpi i powinno się mu to uświadamiać już od pierwszych dni jego życia. Omawiając kwestię bezpieczeństwa została także kwestia psychiki mamy. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko i obawiasz się, że nie usłyszysz w porę płaczu swojego dziecka, zaopatrz się w elektroniczną nianię. Jest to urządzenie służące do monitowania pomieszczenia, w którym znajduje się maluszek. Ma on jednak także swoje minusy – wychwytuje każdy, nawet najmniejszy szmer, co bardzo przewrażliwioną młodą mamę bardziej zdenerwuje niż uspokoi. Jeśli Wasze mieszkanie jest małe – zdajcie się na Wasz słuch, zaoszczędzicie w ten sposób pieniądze i zapewnicie sobie święty spokój.

Co jeszcze jest ważne? Aby wziąć pod uwagę to, iż rozwój dziecka jest szybki, więc podczas meblowania pokoiku na niektóre rzeczy należy spojrzeć przyszłościowo. Dziecko z czasem zacznie przewracać się na boki, aby po pewnym czasie wstać o własnych nogach. Ważne więc by nie zawieszać półek nad łóżeczkiem, o które dziecko później mogłoby uderzyć główką. Jeśli dziecko bawić się będzie na podłodze, usunąć z niej należy wszelkie niebezpieczne przedmioty. Jeśli w domu mieszka pies lub kot najlepiej jeszcze przed narodzeniem dziecka zamontować w jego pokoiku specjalny płotek, który uniemożliwi przemieszczenie się zwierzęcia do dziecka, szczególnie w momencie gdy przy dziecku nie ma rodzica.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 74
popularne artykuły