Dziecko w domu - wskazówki dla ojców

Dziecko w domu - wskazówki dla ojców

Pojawienie się w domu nowonarodzonego dziecka sprawia, że każdy członek rodziny musi przygotować się pełnienia nowej funkcji. Wydawać by się mogło, że zmienia się życie mamy, ale to nieprawda. Zmienia się także rola i funkcjonowanie w rodzicie innych jej członków – ojca i rodzeństwa. Jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym mieszkają także dziadkowie – ich też zmiana, mimo iż w mniejszym stopniu, obejmować będzie.
O ile mamy nie mają problemów z przystosowaniem się do pełnienia nowej roli, o tyle ojcom przychodzi to trochę trudniej. Nie mają oni bowiem tak silnego instynktu, jak kobiety, co nie znaczy jednak, że są gorszymi rodzicami. Wszystkiego bowiem można się nauczyć.

Jak przygotować się do pełnienia roli ojca?
Ojcowie, jak głowy rodziny, mają do spełnienia potrójne zadanie: nawiązanie więzi z dzieckiem, czynne uczestnictwo w opiece nad nim i jak i jego matką. Potrzeba czasu, by mężczyźni swobodnie opiekowali się maluszkami. Oni nie mają naturalnego instynktu macierzyńskiego, który rodzi się wraz z dzieckiem w kobiecie. Tak samo, trudno jest im zrozumieć i pogodzić się z humorami świeżo upieczonej mamy. Jej zachowanie jest jednak całkowicie normalne, zmiany nastroju powodowane są tylko i wyłącznie zmianami hormonalnymi, które zachodzą w jej organizmie po porodzie.
W pierwszych dniach po porodzie matki skupiają swoją uwagę na dziecku. Partner odchodzi nieco na boczny tor. Nie jest to jednak powód do niepokoju. To zafascynowanie dzieckiem, minie, nie znaczy to jednak, że matka przestanie się nim interesować. Z czasem nauczy się dzielić swoje zainteresowanie na dziecko i partnera. Zrozumie, że obie te osoby w jej życiu są bardzo ważne. Wystarczy dać jej tylko czas. Ojciec musi zrozumieć naturę tego związku (związku matka – dziecko), przeczekać najgorszy czas i absolutnie nie rezygnować z pomocy. Okazując pomoc w opiece nad dzieckiem, sprawia, że rodzina się scala i tworzy jednolitą całość. Ojciec nie może czuć się zagrożony, a wręcz przeciwnie – cały czas ciągle wspierać swoją partnerkę.

Jak sobie poradzić?
• Zadbaj o najbliższych – do tej pory to Twoja partnerka gotowała i dbała o Twoje dobro? Teraz ma na głowie nieco inne obowiązki, więc pomóż jej. Zadbaj o to, by w ciągu dnia zawsze miała co jeść i pić. Zapewne nie wyspała się w nocy, więc spraw jej przyjemność i podaj śniadanie do łóżka. Zachęć ją do tego, by wzięła długą relaksującą kąpiel lub wybrała się do fryzjera. Ty w tym czasie zajmij się dzieckiem, daj jej czas na odpoczynek i regenerację. Przejmij także opiekę nad starszymi dziećmi, jeśli je posiadacie. Wycieczki na plac zabaw lub wypady za miasto pozwolą utrzymać spokój w rodzinie. Dzieci nie będą zazdrosne o nowego członka rodziny. Pamiętajcie, że czas po porodzie to czas rewanżu dla matki ze strony partnera i pozostałych członków rodziny, którzy na co dzień zwykli byli brać a nie dawać.

• Zadbaj o domowe gniazdko – Zaniedbany dom daje poczucie zaniedbania mamie i dziecku. Ona jednak nie zawsze jest w stanie wygospodarować sobie choć chwilę czasu na zadbanie o Wasze domowe gniazdko. Weź więc utrzymanie domu na siebie lub poproś kogoś o pomoc. Porządek to coś, co daje poczucie bezpieczeństwa, a ono właśnie jest tak bardzo ważne w pierwszych dniach życia dziecka i przystosowywanie się członków rodziny do pełnienia nowych ról.

• Nie przegap najważniejszych chwil – Matki mają dużo czasu na nawiązanie więzi z dzieckiem – robią to, kiedy je karmią, kąpią, przewijają. Ojcowie mają mniejsze pole do popisu, nie oznacza to jednak, że są na straconej pozycji. Jako ojciec możesz nosić dziecko, przytulać je, przewijać. Wielu ojców świetnie sprawdza się w opiece nad maluszkami i radzą sobie np. z kąpielą. W tych momentach następuje nawiązanie więzi z dzieckiem, więc nie zaprzepaść tej możliwości. Staraj się angażować w opiekę nad dzieckiem, aby być 100% ojcem!

• Okaż wsparcie i czułość – Wiele młodych mam niechętnie prosi o pomoc, może w obawie przed podważeniem mitu „matki Polki”. Jako świeżo upieczony tata musisz mieć świadomość, że Twoja partnerka nadal ma potrzeby, tak jak to było przed pojawieniem się na świecie dziecka. Przytul, wesprzyj… To dla niej naprawdę dużo!

• Chroń młodą mamę przed bezużytecznymi radami! – Miłość do dziecka i dominująca potrzeba, by być najlepszą mamą, powodują, że Twoja partnerka jest bardzo podatna na każdą sugestię. Ogranicz jej więc takie bodźce. One tylko sprawiają, że czuje się beznadziejna w swojej roli i może doprowadzić nawet do wystąpienia depresji poporodowej. Ogranicz więc odwiedziny, szczególnie gości takich, którzy lubią pouczać. Mogą oni zakłócić spokój w Waszym domu. Ich niefortunne komentarze mogą doprowadzić do katastrofy. Jeśli wiesz, że rada którejś z osób przygnębi Twoją partnerkę, broń jej styl macierzyństwa. Nie dopuść doradcy do głosy, nawet jeśli jest to Twoja matka.

• Dbaj o potrzebę zadomowienia – O czym tutaj mowa? Nie powinno się wprowadzać zbyt dużych zmian w życiu, w okresie okołoporodowym. Młoda mama potrzebuje czas na zaaklimatyzowanie się w nowej roli, a wszelkie zmiany typu zmiana pracy, mogą zaburzyć ten proces. To nie jest dobry czas na zmiany! Daj Wam czas, a później zmieniaj to, co Ci nie pasuje. I wtedy ona to zaakceptuje.

• Przekonaj ją do siebie – Matki nie mają wyłączności do pełnienia opieki nad dzieckiem. Ojciec także musi być aktywnie włączony w proces wychowywania dziecka, choć jego więź jest inna niż więź między matką a dzieckiem. I to także jest całkowicie naturalne. Przekonaj partnerkę, że Ty także jesteś dobrym opiekunem i że sprawia Ci to frajdę. Udowodnij jej to. Przewiń dziecka lub uspokój, gdy płacze, a zmęczona mama niech w tym czasie odpocznie. Postaraj się, by Twoje sposoby były skuteczne, bo w przeciwnym przypadku zrazisz ją do siebie.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 266
popularne artykuły