Dziecko w domu - wskazówki dla mam

Dziecko w domu - wskazówki dla mam

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny sprawia, że każdy jej dotychczasowy członek od tej pory będzie pełnił nową, inną funkcję. Ty staniesz się mamą, Twój partner ojcem, a jeśli posiadacie już dzieci – ono stanie się starszą siostrą lub bratem. Wiele rodzin nie wie czego się spodziewać i jak sobie z tym poradzić.

Generalnie jako matka, masz o wiele łatwiej. Ta niesamowita więź, która tworzy się między Tobą a dzieckiem daje Ci poczucie siły. Czujesz się spełniona jako matka, dobrze jednak gdy możesz liczyć na wsparcie partnera. Oni powinni być świadomi swojej nowej roli i dobrze by było, aby potrafili Ci pomoc w pierwszych dniach opieki nad maluszkiem. Pamiętaj, że jeśli nie podzielisz się opieką nad dzieckiem z jego ojcem, to on nie będzie miał możliwość do rozwinięcia swoich zdolności opiekuńczych. Jeśli nie nabędzie ich w pierwszych dniach życia dziecka, potem będzie mu coraz trudniej to nadrobić.

Jak poradzić sobie z pełnieniem nowej roli?
Jeśli możesz liczyć na pomoc i wsparcie partnera – to idealna sytuacja. Nie odtrącaj go, a wręcz garnij do tego, by Ci pomagał. Jego pomoc w pierwszych dniach po porodzie jest nieoceniona. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o pomoc w opiece nad dzieckiem, ale także o zadbanie rodzinne gniazdko, które do tej pory było tylko i wyłącznie na Twojej głowie. Określ jasno listę zadań, w których może Ci pomóc. Mężczyźni lubią jasne sytuacji, a nie owijanie w bawełnę. Powiedz krótko, czego potrzebujesz lub określ, co jest do zrobienia i podzielcie się obowiązkami. Jeśli nie będzie między Wami dialogu już w pierwszych dniach po porodzie – typowy mężczyzna odbierze tę sytuację, jako komfortową dla siebie i odsunie się. Dla niego będzie to sygnał, że Ty wszystko chcesz zrobić sama. Jeśli na początku jego metody opieki nad maluszkiem nie będą idealnie, daj mu czas. Podpowiedz subtelnie, co robi źle, lub co jeszcze może zrobić, aby pielęgnacja dziecka nie była dla niego katorgą.
Daj partnerowi czas i możliwość na nawiązanie więzi ojcowskiej. W tym celu wyślij do na samodzielny spacer, daj dziecko do przewinięcia. Ty w tym czasie zadbaj o siebie – weź długą relaksującą kąpiel lub wybierz się do kosmetyczki. Mężczyźni szybko odnajdują się w roli ojca – wystarczy dać im tylko szansę. Pamiętaj tylko, szczególnie jeśli karmisz piersią, aby dziecko zostawiać z napełnionym brzuszkiem. W innym przypadku świeżo upieczony tatuś będzie miał nie lada problem, co może go zrazić do dalszym opieki i pełnienia roli aktywnego ojca.
Co jeszcze jest ważne dla Ciebie? Otóż to, abyś dała swojemu partnerowi czas na zaaklimatyzowanie się w nowej roli. Jeśli Twoje dziecko płacze, a partner bierze je na ręce, nie reaguj, jeśli dziecko się nie uspokaja. Jesteś w tym momencie kłębkiem nerwów, ale daj mu czas na wykazanie się. Jeśli po jakimś czasie dziecko się nie uspokoją, zaproponuj spokojnie swoją pomoc. Nie daj mu odczuć, że jest złym ojcem lub nie nadaje się do tej roli. Być może po prostu źle odczytał aktualną potrzebę dziecka i nie zrozumiał, że teraz dziecko płakało, bo było głodne. Przystaw jest do piersi, nakarm i pozwól mu je uśpić. Niech czuje się potrzebny. Jeśli nie potrzebujesz aktualnie jego pomocy przy dziecku, poproś o inną formę pomocy – np. zrobienie listy za pomocą przygotowanej przez Ciebie wcześniej, listy.
Na koniec, tylko dodam, że najważniejsze jest, abyś okazała mu cierpliwość. Opieka nad dzieckiem nie zawsze przychodzi mężczyznom łatwo, szczególnie jeśli wychowani byli w rodzinie, w których wychowywanie dzieci było domeną kobiet. Stopniowe zachęcanie ojca do angażowania się pozwoli mu oswoić się w nowej roli. Warto też, aby często go chwaliła – podniesiesz jego samoocenę, co pozwoli mu być lepszym ojcem. Nie licz na to, że stanie się Twoim równoprawnym partnerem w sprawowaniu opieki, ale czasem, jeśli wymagać tego będzie sytuacja, będzie w stanie skutecznie Cię zastąpić.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 144
popularne artykuły