Więź między ojcem a niemowlęciem

Więź między ojcem a niemowlęciem

Więź to pojęcie odnoszące się do bliskiego uczuciowego związku, które tworzy się pomiędzy dwojgiem ludzi. W tym artykule zawsze będą to noworodek i jego ojciec. Tak, ojciec, bo on też jest osobą, która odgrywa bardzo istotną rolę w życiu dziecka, już od pierwszych jego chwil.

Ojcowie często przedstawiani są jako postacie drugoplanowe, odgrywające mniejszą rolę od matki. To jednak nie jest prawda. Ojciec, na równi z mamą, pełni rolę rodzica. Faktem jest, że ojcowie nieco inaczej podchodzą do wychowania dzieci, ale wynika to raczej z ich braku instynktu macierzyńskiego i rozpatrywania pewnych spraw w inny sposób. Inny jednak nie znaczy gorszy. Ojcowie odnoszą się do dzieci inaczej niż matki, ale dzieci bardzo potrzebują tej różnicy.

Pierwszy kontakt z dzieckiem od razu po narodzinach jest bardzo istotny w budowaniu więzi między maluszkiem a jego ojcem. Kontakt ten pozwala obudzić w ojcach wrażliwość, która nie jest typową cechą męską. Także samo włączenie ich w opiekę nad maluszkiem, wyzwala w nich dar opiekunów. W przypadku ojców, proces tworzenia więzi nie jest tak instynktowny, jak w przypadki matki, dlatego potrzebują oni więcej czasu aby tę więź nawiązać. Nie warto im jednak niczego zakazywać. Z czasem wszystkiego się nauczą. Nie można również zakazywać im kontaktu z dzieckiem, gdyż to doprowadzić może do tragedii. Odsunięci, od nas, mężczyźni, stracą pewność i poczują się bezwartościowi. Nie będą czuli się nam potrzebni, przez co całkowicie odsuną się od naszej codzienności. To na pewno nie zapewni warunków do budowania więzi z dzieckiem.

Istotną rolę pełnią ojcowie podczas zabiegu cesarskiego cięcia. O ile, po porodzie naturalnym, pierwszy kontakt z maluszkiem należy głownie do matki, o tyle po cesarskim cięciu, to najczęściej ojcowie pełnią rolę pierwszego opiekuna. Przytulają się z maluszkiem, poznają się z nim, zanim mama wróci do pokoju z Sali operacyjnej. Ojcowie bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli – kołyszą, śpiewają, głaszczą. To ojcowskie nawiązanie więzi w najlepszym wydaniu. Jako ojciec, który nawiązuje pierwszy kontakt z dzieckiem, mów do niego. Jeśli robiłeś to także w czasie ciąży, zobacz jak zareaguje dziecko na Twój głos. Również w pierwszych dniach staraj się opiekować maluszkiem, pomóż jego mamie. Towarzyszenie w codziennych, prostych obowiązkach, taki jak przewijanie czy kąpiel pozwoli wytworzyć instynkt u mężczyzny, co wzmocni więź między nim a maluszkiem.

Przeczytaj inne artykuły:
Odsłony 268
popularne artykuły